دات نت نیوک
بوطیقا : نقد و بررسی کتاب باغ در باغ اثر هوشنگ گلشیری

بوطیقا : نقد و بررسی کتاب باغ در باغ اثر هوشنگ گلشیری

بوطیقا : نقد و بررسی کتاب باغ در باغ اثر هوشنگ گلشیری

27 اسفند 1397 18:40 | 0 نظر | 1619 بازدید | امتیاز: با 0 رای
📕میزگرد آزاد ادبی بوطیقا در موسسه‌ی شهرستان ادب : بحث و گفتگوی محمد حسینی، علیرضا سمیعی، مرتضا کربلایی‌لو و محمدقائم خانی درباره‌ی کتاب باغ در باغ نوشته هوشنگ گلشیری


خلاصه جلسه :

✔️ محمد حسینی : «کتاب «باغ در باغ» برمی‌گردد به خصلت‌های ادبی گلشیری و موقعیت او در جهان داستانی زمان خودش؛ یعنی اگر کسی این کتاب را با دقت بخواند گزارشی پیدا می‌کند از وضعیت و نگاه ادبی غالب در زمانه‌ی گلشیری. ضمن اینکه گلشیری در فقدان نظریه‌پردازها راجع به سینما، شعر و داستان نقد می‌نویسد.»

✔️ علیرضا سمیعی: « فکر می‌کنم مهم‌ترین بحث نظری گلشیری در نقد ادبی جدا کردن واقعیت داستانی از واقعیت بیرونی است و البته ترجیح دادن واقعیت داستانی. مهم‌ترین شاخصه و دستاورد گلشیری در داستان‌نویسی توجهی است که به دیگری دارد.»

✔️ مرتضی کربلایی لو : «به نظر من دانش نظری گلشیری برای استفاده در خود داستان‌هایش و نقد دیگران، فهم معتبری نیست. هرجا خواسته از موضع منتقد یا کسی که به دنبال مضمونی است به داستان نگاه کند این ضعف قابل تشخیص است. اشارات گلشیری به دیگران، التفات به اندیشه¬ها و مضامین نیست. بلکه چیزی است که من اسمش را یارگیری می‌گذارم.»

✔️ محمد قائم خانی : «گلشیری به عنوان یک نویسنده حامل تجدد است. او اهمیت فردیت و آزادی را در برابر دولت و جامعه‌ی مدرن درک کرده، از خلأ ذهنیت مدرن و تجدد در زبان صحبت می‌کند و آن را در برابر سیاست دوران خودش قرار می‌دهد.»

امتیاز دهید Article Rating
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.